Stres je psychická i telesná reakcia organizmu na situácie keď požiadavky, ktorým čelíme sú väčšie ako naše schopnosti ich úspešne zvládnuť. Stres je prospešný, keď nám pomáha zvýšiť náš výkon v krátkom časovom úseku.
Chronický stres sa z neho stáva vtedy, keď sme silnejšiemu stresu vystavení počas dlhšieho obdobia. Chronický stres môže tvoriť a udržiavať aj niekoľko stresorov súčasne (nezhody v práci, konflikty v rodine, zdravotné problémy, nedostatok peňazí). Do významnej miery sa na ňom podieľa aj osobný charakter človeka (vysoké ambície, perfekcionizmus, nadmerná zodpovednosť, prijatie väčšej vyťaženosti ako je schopný zvládnuť a pod.). Chronický stres môže ohroziť nielen náš výkon, ale v podstatnej miere aj naše zdravie.
Dlhodobý stres bez možnosti dostatočného odpočinku je pre náš organizmus veľmi zaťažujúci. Postupne sa stále ťažšie regeneruje, k čomu môže prispievať aj zhoršený spánok, nezdravé stravovanie, tráviace ťažkosti, sociálna izolácia a mnoho ďalších faktorov, ktorých príčinou je do veľkej miery samotný stres. Dlhodobé pôsobenie týchto faktorov postupne vedie u človeka k únave a celkovej psychickej vyčerpanosti, čo má za následok významný pokles kvality jeho života.