Depresia​

Účinná pomoc pri depresii a depresívnej nálade formou pobytu v terapeutickom centre duševného zdravia.

Depresia program

Čo je depresia

Depresia sa prejavuje pocitmi smútku, skleslosti, znížením energie, pocitmi prázdnoty, zbytočnosti, stratou záujmu o veci, ktoré boli predtým príjemné, útlmom psychických procesov, často znížením sebavedomia, menšou komunikatívnosťou a uzatváraním sa do seba. Objavujú sa poruchy koncentrácie, pamäti, problémy so spánkom a rôzne psychosomatické ťažkosti. 

Znižuje sa aj vnútorná motivácia, aj jednoduché činnosti sa môžu javiť ako namáhavé alebo nezvládnuteľné. To sa prejavuje aj v praktickej rovine, kde postupne môže začať klesať pracovný výkon, môžu byť čiastočne zanedbávané rodičovské povinnosti, partnerský život, sociálne kontakty a v niektorých prípadoch aj základná osobná hygiena.

Depresívna nálada označuje duševné rozpoloženie alebo stav, ktorý vykazuje rôzne príznaky depresie, ale nespĺňa podmienky na to, aby bol diagnostikovaný ako niektorá z foriem depresie.

Príznaky depresie
Medzi najčastejšie príznaky depresie patria:
  • Pocity únavy a spomalenosť alebo naopak nepokoj a napätie
  • Zmena chuti do jedla (jete viac alebo menej ako obvykle)
  • Problémy so spánkom (nespavosť, nadmerná spavosť, skoré ranné budenie)
  • Pretrvávajúca zlá nálada, pesimizmus alebo nezdravá ľahostajnosť
  • Je ťažšie vidieť zmysluplnosť bežných činností a životného smerovania
  • Častejšie mávate negatívne myšlienky o sebe a svojom okolí 
  • Bežné činnosti a pracovné povinnosti si vyžadujú viac námahy a nútenia sa
  • Mávate častejšie zdravotné problémy ako tráviace ťažkosti, bolesti hlavy či chrbta a podobne 

Spôsob pomoci

V priebehu terapie a psychoedukácie omnoho lepšie pochopíte, prečo sa u vás mohla depresia objaviť a hlavne to, ako zlepšiť svoj stav a znovu získať motiváciu do života. Osvojíte si tiež rôzne spoľahlivé mentálne nástroje, vďaka ktorým dokážete sami pozitívne ovplyvňovať vlastné myšlienky, správanie a emócie. V rámci individuálnych sedení vyriešite s terapeutom svoje špecifické problémy a získate omnoho jasnejšiu predstavu o tom, ako ich úspešne zvládnuť.

Všetky terapeutické aj edukačné aktivity prebiehajú priamo pod vedením našich terapeutov. Dlhoročné praktické skúsenosti im umožňujú objasniť problémy veľmi zrozumiteľným spôsobom, zodpovedať všetky otázky a poskytnúť vám spoľahlivé rady do bežného života.

Zdieľať stránku