terapeutický pobyt

Depresia a nálady

Celostná praktická pomoc pri depresii a poruchách nálad.

Čo sú poruchy nálady a depresia

Poruchy nálady alebo afektívne poruchy sa prejavujú zmenou nálady, ktorá nezodpovedá skutočnej životnej situácii človeka a narušuje jeho myslenie, správanie, pocity či vnútornú pohodu. Typické sú zmeny pocitov alebo nálad smerom do depresie (skľúčenosti s možnou úzkosťou) alebo do mánie (rozjarenosti). Väčšina týchto problémov býva návratná (opakovaná) a nástup jednotlivých epizód často súvisí so stresujúcimi udalosťami alebo situáciami v živote človeka.

Depresia je porucha nálady, ktorá sa vyznačuje silným a takmer neustálym pocitom smútku alebo straty. Negatívne ovplyvňuje pocity, myšlienky, náladu, činy a môže vám brániť v bežných činnostiach a každodennom živote. Pocit bezcennosti a ťažkej straty môžu človeka paralyzovať psychicky, emocionálne aj telesne. Ľudia s depresiou sú väčšinu času smutní, a preto si nemusia uvedomovať, že trpia a že sa môžu cítiť aj omnoho lepšie. Ich prvotným emočným stavom sa stáva smútok a nízka sebaúcta. 

Príznaky depresie
Medzi najčastejšie príznaky depresie patria:
 • Pocity únavy a spomalenosť alebo naopak nepokoj a napätie
 • Zmena chuti do jedla (jete viac alebo menej ako obvykle)
 • Problémy so spánkom (nespavosť, nadmerná spavosť, skoré ranné budenie)
 • Pretrvávajúca zlá nálada, pesimizmus alebo nezdravá ľahostajnosť
 • Je ťažšie vidieť zmysluplnosť bežných činností a životného smerovania
 • Častejšie mávate negatívne myšlienky o sebe a svojom okolí 
 • Bežné činnosti a pracovné povinnosti si vyžadujú viac námahy a nútenia sa
 • Mávate častejšie zdravotné problémy ako tráviace ťažkosti, bolesti hlavy či chrbta a podobne 

Ako pomáhame pri depresii

Depresia postihuje v ostatných rokoch stále viac ľudí a môže zasiahnuť každého z nás. Aj keď sa o tejto téme veľa hovorí na internete aj v médiách, nájsť účinnú pomoc môže byť skutočne náročné. Depresia je pomerne komplexný problém a jej úspešné prekonanie si vyžaduje urobiť viac ako len zmierňovať príznaky liekmi alebo hľadať rôzne formy krátkodobej úľavy. 

Ak hľadáte spoľahlivé, praktické a udržateľné riešenie depresie a depresívnych nálad, tak ste na správnom mieste.

Terapeutický pobyt

V modernom pobytovom centre duševného zdravia ALAVITA objavíte originálny terapeutický program, vďaka ktorému môžete prekonať depresiu omnoho ľahšie a rýchlejšie, ako by ste zrejme čakali. Využívame jedinečnú kombináciu najúčinnejších metód a prinášame komplexnú praktickú terapiu, aby sme vám pomohli úspešne zvládnuť depresívne nálady a dosiahnuť duševnú pohodu.

Počas komfortného pobytu v nádhernom prírodnom prostredí Liptova hlbšie pochopíte, prečo sa u vás depresia rozvinula, a to hlavné – naučíte sa ako nad ňou prevziať väčšiu kontrolu. Osvojíte si tiež rôzne spoľahlivé mentálne nástroje, vďaka ktorým budete schopní účinne viesť a ovplyvňovať svoju psychiku. Zistíte ako znovu získať vnútornú motiváciu a začať žiť aktívnejší a radostnejší život. 

Zároveň si na pobyte skvele oddýchnete, dokonale zregenerujete svoju myseľ aj telo, načerpáte dostatočnú energiu na nové pozitívne zmeny vo vašom živote.

Aké depresie a nálady pomáhame zvládnuť

Náš spôsob pomoci je vhodný pre ľudí so stredne ťažkými a ľahšími formami depresie, pri ktorých je možné osvojiť si v krátkom čase nové znalosti a zručnosti, potrebné na dosiahnutie pozitívnych zmien. Pomáhame pri depresiách, u ktorých sú  psychické faktory hlavnou príčinou ich vzniku.

Viac o riešených typoch depresie

Depresie alebo depresívne nálady sú častým sprievodným príznakom alebo následkom iných duševných problémov (úzkosti, adaptačná porucha a pod.). Táto sekundárna depresia býva často nesprávne liečená ako primárny problém. Preto kladieme veľký dôraz na to, aby sme správne určili prvotnú príčinu depresívnych statov. Po vyriešení prvotnej príčiny obvykle sekundárna depresia spontánne odzneje. 

Pomáhame riešiť tieto typy depresie:

 • unipolárna depresia
 • manická depresia
 • sezónna afektívna porucha
 • cyklotýmia
 • dystýmia a ďalšie.

S čím nepomáhame
Nevenujeme sa prípadom depresií a nálad, pri ktorých by náš spôsob pomoci nebol vhodný alebo by nemal potenciál priniesť dlhodobé zlepšenia.

 • Ťažké formy depresie - tzv. klinická alebo veľká depresia
 • Telesne (organicky) podmienené depresie
 • Popôrodné depresie
 • Depresie spôsobené dlhodobým užívaním psychoaktívnych látok
 • Ak depresie bránia terapeutickej zmene - neschopnosť či nezáujem spolupracovať, udržať pozornosť, učiť sa nové veci,  a pod. 

Cieľ pobytu

Cieľom pobytu je dlhodobo zmierniť alebo sa úplne zbaviť depresie tak, aby nemala na negatívny vplyv na vaše bežné fungovanie a kvalitu života. Zároveň vás pobyt výborne pripraví na to, aby ste sami dokázali udržiavať a rozvíjať dosiahnuté pozitívne zmeny aj po návrate do bežného života.

Pre koho je vhodný

Tento terapeutický pobyt je vhodný pre racionálnych ľudí v produktívnom veku, ktorí aj napriek súčasnému stavu hľadajú aktívny spôsob riešenia svojho problému s depresiou. 

Obsah pobytu

Tento unikátny pobytový program vytvorili a vedú skúsení odborníci na duševné zdravie a osobnostný rozvoj, ktorí počas ich dlhoročnej praxe poskytli viac ako 12 tisic hodín terapie, koučinku a poradenstva. Pobyt vám ponúkne vyvážený pomer terapeutických aktivít a času na kvalitný odpočinok. 

Program vám ponúkne jedinečnú kombináciu osobnostného rozvoja a terapeutických aktivít. Kvalitná psychoedukácia je základom, na ktorom staviame. Porozumenie fungovaniu vlastnej mysle je kľúčovým krokom k jej efektívnemu zlepšovaniu. Vaše nové poznatky zo seminárov prepájame s tými najúčinnejšími terapeutickými metódami ako kognitívno-behaviorálna terapia (KBT), hypnoterapia a mindfulness. Tiež si prakticky osvojíte rôzne mentálne techniky na prácu s emóciami, zvládanie stresu či ľahšie zaspávanie.

Na individuálnych sedeniach sa môžete poradiť o vhodnom riešení svojich osobných problémov či životných situácií, absolvovať hypnoterapiu alebo sedenie využiť na dodatočný nácvik získaných terapeutických techník.

Samotný pobyt v našom centre má silný terapeutický vplyv a pre úspešné dosiahnutie pozitívnych zmien je veľmi podstatný. Ponúkne vám krásne a zdravé vysokohorské prostredie, pokojnú atmosféru, dokonalý odpočinok a rôzne formy režimovej terapie (pravidelný spánok, stravovanie, aktivity). Tiež vám umožní vymaniť sa z povinností každodenného života a venovať sa naplno len sebe a svojim zlepšeniam.

Čo vám pobyt prinesie

Po absolvovaní pobytu si budete schopní vedome udržiavať psychickú pohodu, prakticky sa starať o svoje duševné zdravie, zvyšovať kvalitu života a efektívne predchádzať podobným stavom v budúcnosti.

recenzie

Skúsenosti klientov

faq

Časté otázky

Máte ďalšie otázky? Neváhajte nás kontaktovať, radi vám odpovieme.

Je tento pobyt vhodný aj pre mňa?

Pobyt v centre ALAVITA je pre vás vhodný, ak hľadáte aktívny spôsob ako zlepšiť svoje duševné zdravie, dosiahnuť psychickú pohodu a zvýšiť kvalitu svojho života. Nezáleží na tom, ako dlho problémy trvajú. Dôležité je najmä to, aby ste mali záujem vedome pracovať na zlepšení svojej psychiky. 

Pobyt nie je vhodný pre ľudí s ťažkými formami psychických problémov či výbuchmi hnevu, pre ľudí s významne zníženými kognitívnymi funkciami (myslenie, pozornosť, pamäť) a tiež pre tých, ktorí majú z akéhokoľvek dôvodu problém samostatne fungovať alebo tráviť čas v užšej skupine ľudí. Ak sa chcete uistiť, kontaktujte nás a využite bezplatnú telefonickú konzultáciu.

Ako prebieha pobyt vo vašom centre?

Po príchode do centra sa ubytujete, poskyneme vám harmonogram aktivít a prevedieme vás po centre. Vaše aktivity a stravovanie sú vždy naplánované tak, aby ste mali na všetko dostatok času.

Deň sa začína o 8. hodine raňajkami. Následne sa na interaktívnych seminároch venujete zaujímavým témam a zručnostiam na dosiahnutie vašich želaných zlepšení. Po obede máte vždy dlhšiu prestávku na príjemný oddych. Popoludní vás čakajú tematické prednášky, rôzne praktické aktivity alebo relaxácie, prípadne máte možnosť venovať sa voľnočasovým aktivitám. Po večeri sú ešte k dispozícii relaxačné a oddychové činnosti, ktoré po celom dni upokoja vašu myseľ. Od 22. hod je v centre nočný pokoj, aby ste mali tie najlepšie podmienky pre osviežujúci spánok. 

Ako budem tráviť voľný čas?

Je skutočne mnoho spôsobov, ako u nás tráviť voľný čas. Môžete si vychutnávať rôzne formy pasívneho odpočinku alebo si prečítať dobrú knihu z našej veľkej knižnice, zahrať si biliard alebo šípky, zacvičiť si v našom vlastnom kardio-fitku alebo stráviť príjemný čas s ostatnými klientmi, napríklad hraním spoločenských hier. V okolí centra je množstvo príležitostí na vonkajšie aktivity, náročnejšiu turistiku, nordic walking či príjemné prechádzky v nádhernej prírode. 

Je možné počas pobytu opustiť centrum?

Áno. V našom centre nie sú klienti počas dňa žiadnym spôsobom obmedzovaní. V čase voľna si môžete pokojne odskočiť do obchodu, do lekárne a podobne. Ak máte počas pobytu neodkladné povinnosti či stretnutia, môžete odísť aj na celý deň. 

Čo ak mám stravovacie obmedzenia?

K pobytu si môžete doobjednať bezlaktózovú alebo bezlepkovú diétu. Vegetariánske stravovanie je k dispozícii bez doplatku. Iné diéty alebo typy špeciálneho stravovania nie sú dostupné.

Môžem mať pri sebe mobil alebo notebook?

Áno. Mobil, notebook či smart hodinky môžete mať po celý čas na svojej izbe, prípadne si ich vziať keď idete mimo centrum. Pre zachovania súkromia ostatných klientov nie je možné mať ich pri sebe v spoločných priestoroch centra, vrátane seminárov a iných aktivít.

V akých termínoch začínajú vaše pobyty?

Pobyty v centre ALAVITA prebiehajú celoročne (okrem obdobia nižšie) a začínajú sa každý týždeň v nedeľu. Nástup je v nedeľu popoludní a ukončenie pobytu je v sobotu o 13. hodine. V prípade potreby je možné dohodnúť aj iný deň nástupu na pobyt.

Vďaka kapacite centra je obvykle možné nastúpiť už najbližšiu nedeľu, prípadne nasledujúcu. Dostupnosť termínu vám radi potvrdíme telefonicky.

Pobyt je možné rezervovať na konkrétny termín až 6 mesiacov vopred. 

V období 28. júl - 10. august 2024 pobyty neprebiehajú.

Čo ak užívam lieky na psychiku

Užívanie liekov na psychiku nie je vôbec prekážkou. V našom centre do medikamentóznej liečby nijako nezasahujeme a klienti užívajú svoje lieky tak, ako keby boli v domácom prostredí.

 

Ako si správne zvoliť trvanie pobytu?

Vhodná dĺžka pobytu je individuálna. Závisí od vášho aktuálneho stavu a tiež od želaného výsledku. Trvanie vášho pobytu vám radi odporučíme na základe informácií z telefonickej konzultácie. Neváhajte nás kontaktovať.

Je možné u vás parkovať?

Áno. Počas vášho pobytu môžete bezplatne parkovať v areáli nášho centra.

Ako zistím celkovú cenu pobytu?

Ceny našich pobytov a služieb nájdete v cenníku.

Celkovú cenu pobytu vám radi poskytneme počas telefonickej konzultácie, keď nám upresníte detaily pobytu a služieb, o ktoré máte záujem.

Neváhajte nás kontaktovať na 0944227731.

Mám záujem o pobyt. Ako mám postupovať?

Postup je veľmi jednoduchý. Zavolajte nám na číslo 0944227731 a priamo s našimi špecialistami sa o všetkom porozprávate, poradíte sa o vhodnom trvaní pobytu a získate odpovede na vaše otázky. 

V prípade záujmu len vyplníte objednávkový formulár. V ňom si zvolíte dátum začiatku pobytu, jeho trvanie a typ ubytovania. Tiež si môžete doobjednať individuálne sedenia či špeciálne stravovanie.

Pobyt v 2-lôžkovej izbe je dostupný len pre dvojice, ktoré si ho objednajú a absolvujú spoločne. 

Neváhajte a kontaktujte nás

AV zaruka

Záruka spokojnosti

Rozumieme, že zvoliť si vhodnú metódu riešenia v tak osobnej a kľúčovej oblasti života, akou je duševné zdravie, nemusí byť vôbec jednoduché, najmä ak je spôsob pomoci inovatívny a v rámci Slovenska absolútne jedinečný, tak ako v centre ALAVITA.

Veríme, že náš prístup je profesionálny a prináša klientom trvalé pozitívne zmeny. Aby ste sa o tom mohli presvedčiť sami, radi by sme vám uľahčili rozhodovanie. Preto máte u nás možnosť ukončiť váš pobyt po 3 dňoch bez udania dôvodu a my vám vrátime plnú cenu nevyužitej časti vášho pobytu.

 

Informácie o pobyte

Ďalšie informácie nájdete v sekcii Časté otázky alebo nás neváhajte kontaktovať.

pobyt

Ideálne miesto pre pozitívne zmeny

Uprostred nádhernej prírody Liptova nájdete moderné pobytové centrum s príjemnou atmosférou, ktoré vám poskytne pokoj, dokonalý komfort, absolútne súkromie a kvalitné služby, aby ste sa cítili ešte lepšie ako doma a mohli ste sa naplno venovať len sebe. 

Kontaktujte nás

Zavolajte denne v čase 9-19 hod. alebo nám napíšte.

Záujem z alavita.sk