Poruchy nálady alebo afektívne poruchy sa prejavujú zmenou nálady, ktorá nezodpovedá skutočnej životnej situácii postihnutého človeka a narušuje jeho myslenie, správanie, pocity či vnútornú pohodu. Typické sú zmeny pocitov alebo nálad smerom do depresie (skľúčenosti s možnou úzkosťou) alebo do mánie (rozjarenosti). Väčšina týchto problémov býva návratná (opakovaná) a nástup jednotlivých epizód často súvisí so stresujúcimi udalosťami alebo situáciami v živote človeka.
Depresia je porucha nálady, ktorá sa vyznačuje silným a takmer neustálym pocitom smútku alebo straty. Negatívne ovplyvňuje pocity, myšlienky, náladu, činy a môže vám brániť v bežných činnostiach a každodennom živote. Pocit bezcennosti a ťažkej straty môžu človeka paralyzovať psychicky, emocionálne aj telesne. Navyše dlhodobá absencia “hormónov šťastia” môže poškodzovať mozog a duševný stav človeka. Ľudia s depresiou sú väčšinu času smutní, a preto si nemusia uvedomovať, že trpia a že sa môžu cítiť aj omnoho lepšie. Ich prvotným emočným stavom sa stáva smútok a nízka sebaúcta. Depresia našťastie patrí k tým lepšie liečiteľným duševným poruchám.
Depresívna nálada označuje duševné rozpoloženie alebo stav, ktorý vykazuje rôzne príznaky depresie, ale nespĺňa podmienky na to, aby bol diagnostikovaný ako niektorá z foriem depresie.