terapeutický pobyt

Fóbie a strachy

Komplexná praktická pomoc pri strachu a fóbiách.

Čo je strach a čo je fóbia

Strach je zdravá a užitočná emócia, ktoré nás upozorňuje na hrozbu priameho nebezpečenstva a zvyšuje pripravenosť nášho tela v prípade potreby mu čeliť.  

Fóbie patria medzi úzkostno-fobické poruchy. Ide o nadmerný strach z objektov a situácií, ktorý je zjavne neprimerane veľký vzhľadom na reálne riziko či hrozbu. Fóbie sú často označované aj ako “strachu zo strachu”. Človek s fóbiou sa obvykle obáva nepríjemných pocitov súvisiacich s fóbiou ako samotného spúšťača. Snaha o zmiernenie príznakov racionálnym vysvetľovaním je len málokedy úspešná. Fóbie sa môžu rozvinúť po veľmi stresujúcom zážitku, ale aj v prípadoch, kedy ich príčinu nie je možné jednoznačne určiť. 

30h aktivít týždenne

Pobyt prináša vyvážený pomer terapeutických aktivít a času na kvalitný odpočinok.

Ako pomáhame pri strachu a fóbii

Ak hľadáte účinnú, odbornú a praktickú pomoc pri zvládnutí strachu či fóbie, tak ste na správnom mieste. 

Terapeutický pobyt

V modernom pobytovom centre duševného zdravia ALAVITA obavíte originálny terapeutický program, vďaka ktorému dokážete prekonať strach alebo fóbiu oveľa jednoduchšie, ako by ste mohli očakávať. Využívame jedinečnú kombináciu tých najúčinnejších metód a prinášame komplexnú pomoc, aby sme vám pomohli úspešne zvládnuť problémy so strachom či fóbiou a dosiahnuť väčšiu duševnú pohodu.

Počas vášho terapeutického pobytu v nádhernom prírodnom prostredí Liptova hlbšie pochopíte príčiny vašich strachov a fóbií a naučíte sa ako nad nimi prevziať dostatočnú kontrolu. Osvojíte si rôzne spoľahlivé mentálne nástroje a terapeutické techniky, vďaka ktorým sa môžete stať sami sebe terapeutom a pomáhať svojej mysli cítiť sa sebaisto a bezpečne.

Zároveň si na pobyte skvele oddýchnete, dokonale zregenerujete svoju myseľ aj telo, načerpáte novú energiu a získate motiváciu na ďalšie pozitívne zmeny vo vašom živote.

Cieľ pobytu

Cieľom pobytu je, aby ste už počas pobytu dosiahli významné zlepšenie vášho psychického stavu a získali dostatočnú kontrolu nad svojimi strachmi a fóbiami. Hlbšie pochopíte skutočné príčiny vašich strachov a fóbií a osvojíte si všetky dôležité zručnosti, vďaka ktorým budete môcť zvyšovať svoju psychickú odolnosť a pohodu po návrate do bežného života.

Pre koho je vhodný

Tento terapeutický pobyt je vhodný pre vnímavých a cieľavedomých ľudí v produktívnom veku, ktorí hľadajú účinnú praktickú pomoc a trvalé zlepšenie problémov so strachmi a fobiami. 

Obsah pobytu

Tento unikátny pobytový program vytvorili a vedú skúsení odborníci na duševné zdravie a osobnostný rozvoj, ktorí počas ich dlhoročnej praxe poskytli viac ako 12 tisic hodín terapie, koučinku a poradenstva. Pobyt vám ponúkne vyvážený pomer terapeutických aktivít a času na kvalitný odpočinok. 

Program vám ponúkne jedinečnú kombináciu osobnostného rozvoja a terapeutických aktivít. Kvalitná psychoedukácia je základom, na ktorom staviame. Porozumenie fungovaniu vlastnej mysle je kľúčovým krokom k jej efektívnemu zlepšovaniu. Vaše nové poznatky zo seminárov prepájame s tými najúčinnejšími terapeutickými metódami ako kognitívno-behaviorálna terapia (KBT), hypnoterapia a mindfulness. Tiež si prakticky osvojíte rôzne mentálne techniky na prácu s emóciami, zvládanie stresu či ľahšie zaspávanie.

Na individuálnych sedeniach sa môžete poradiť o vhodnom riešení svojich osobných problémov či životných situácií, absolvovať hypnoterapiu alebo sedenie využiť na dodatočný nácvik získaných terapeutických techník.

Samotný pobyt v našom centre má silný terapeutický vplyv a pre úspešné dosiahnutie pozitívnych zmien je veľmi podstatný. Ponúkne vám krásne a zdravé vysokohorské prostredie, pokojnú atmosféru, dokonalý odpočinok a rôzne formy režimovej terapie (pravidelný spánok, stravovanie, aktivity). Tiež vám umožní vymaniť sa z povinností každodenného života a venovať sa naplno len sebe a svojim zlepšeniam.

Čo vám pobyt prinesie

Po absolvovaní pobytu si budete schopní mať svoje strachy a fóbie pod kontrolou, vedome si udržiavať psychickú pohodu, prakticky sa starať o svoje duševné zdravie a zvyšovať kvalitu života.

recenzie

Skúsenosti klientov

faq

Časté otázky

Máte ďalšie otázky? Neváhajte nás kontaktovať, radi vám odpovieme.

Je tento pobyt vhodný aj pre mňa?

Pobyt v centre ALAVITA je pre vás vhodný, ak hľadáte aktívny spôsob ako zlepšiť svoje duševné zdravie, dosiahnuť psychickú pohodu a zvýšiť kvalitu svojho života. Nezáleží na tom, ako dlho problémy trvajú. Dôležité je najmä to, aby ste mali záujem vedome pracovať na zlepšení svojej psychiky. 

Pobyt nie je vhodný pre ľudí s ťažkými formami psychických problémov či výbuchmi hnevu, pre ľudí s významne zníženými kognitívnymi funkciami (myslenie, pozornosť, pamäť) a tiež pre tých, ktorí majú z akéhokoľvek dôvodu problém samostatne fungovať alebo tráviť čas v užšej skupine ľudí. Ak sa chcete uistiť, kontaktujte nás a využite bezplatnú telefonickú konzultáciu.

Ako prebieha pobyt vo vašom centre?

Po príchode do centra sa ubytujete, poskyneme vám harmonogram aktivít a prevedieme vás po centre. Vaše aktivity a stravovanie sú vždy naplánované tak, aby ste mali na všetko dostatok času.

Deň sa začína o 8. hodine raňajkami. Následne sa na interaktívnych seminároch venujete zaujímavým témam a zručnostiam na dosiahnutie vašich želaných zlepšení. Po obede máte vždy dlhšiu prestávku na príjemný oddych. Popoludní vás čakajú tematické prednášky, rôzne praktické aktivity alebo relaxácie, prípadne máte možnosť venovať sa voľnočasovým aktivitám. Po večeri sú ešte k dispozícii relaxačné a oddychové činnosti, ktoré po celom dni upokoja vašu myseľ. Od 22. hod je v centre nočný pokoj, aby ste mali tie najlepšie podmienky pre osviežujúci spánok. 

Ako budem tráviť voľný čas?

Je skutočne mnoho spôsobov, ako u nás tráviť voľný čas. Môžete si vychutnávať rôzne formy pasívneho odpočinku alebo si prečítať dobrú knihu z našej veľkej knižnice, zahrať si biliard alebo šípky, zacvičiť si v našom vlastnom kardio-fitku alebo stráviť príjemný čas s ostatnými klientmi, napríklad hraním spoločenských hier. V okolí centra je množstvo príležitostí na vonkajšie aktivity, náročnejšiu turistiku, nordic walking či príjemné prechádzky v nádhernej prírode. 

Je možné počas pobytu opustiť centrum?

Áno. V našom centre nie sú klienti počas dňa žiadnym spôsobom obmedzovaní. V čase voľna si môžete pokojne odskočiť do obchodu, do lekárne a podobne. Ak máte počas pobytu neodkladné povinnosti či stretnutia, môžete odísť aj na celý deň. 

Čo ak mám stravovacie obmedzenia?

K pobytu si môžete doobjednať bezlaktózovú alebo bezlepkovú diétu. Vegetariánske stravovanie je k dispozícii bez doplatku. Iné diéty alebo typy špeciálneho stravovania nie sú dostupné.

Môžem mať pri sebe mobil alebo notebook?

Áno. Mobil, notebook či smart hodinky môžete mať po celý čas na svojej izbe, prípadne si ich vziať keď idete mimo centrum. Pre zachovania súkromia ostatných klientov nie je možné mať ich pri sebe v spoločných priestoroch centra, vrátane seminárov a iných aktivít.

V akých termínoch začínajú vaše pobyty?

Pobyty v centre ALAVITA prebiehajú celoročne (okrem obdobia nižšie) a začínajú sa každý týždeň v nedeľu. Nástup je v nedeľu popoludní a ukončenie pobytu je v sobotu o 13. hodine. V prípade potreby je možné dohodnúť aj iný deň nástupu na pobyt.

Vďaka kapacite centra je obvykle možné nastúpiť už najbližšiu nedeľu, prípadne nasledujúcu. Dostupnosť termínu vám radi potvrdíme telefonicky.

Pobyt je možné rezervovať na konkrétny termín až 6 mesiacov vopred. 

V období 28. júl - 10. august 2024 pobyty neprebiehajú.

Čo ak užívam lieky na psychiku

Užívanie liekov na psychiku nie je vôbec prekážkou. V našom centre do medikamentóznej liečby nijako nezasahujeme a klienti užívajú svoje lieky tak, ako keby boli v domácom prostredí.

 

Ako si správne zvoliť trvanie pobytu?

Vhodná dĺžka pobytu je individuálna. Závisí od vášho aktuálneho stavu a tiež od želaného výsledku. Trvanie vášho pobytu vám radi odporučíme na základe informácií z telefonickej konzultácie. Neváhajte nás kontaktovať.

Je možné u vás parkovať?

Áno. Počas vášho pobytu môžete bezplatne parkovať v areáli nášho centra.

Ako zistím cenu pobytu?

Ceny našich pobytov a služieb nájdete v cenníku.

Celkovú cenu pobytu vám radi poskytneme počas telefonickej konzultácie, keď nám upresníte detaily pobytu a služieb, o ktoré máte záujem.

Neváhajte nás kontaktovať na 0944227731.

Mám záujem o pobyt. Ako mám postupovať?

Postup je veľmi jednoduchý. Zavolajte nám na číslo 0944227731 a priamo s našimi špecialistami sa o všetkom porozprávate, poradíte sa o vhodnom trvaní pobytu a získate odpovede na vaše otázky. 

V prípade záujmu len vyplníte objednávkový formulár. V ňom si zvolíte dátum začiatku pobytu, jeho trvanie a typ ubytovania. Tiež si môžete doobjednať individuálne sedenia či špeciálne stravovanie.

Pobyt v 2-lôžkovej izbe je dostupný len pre dvojice, ktoré si ho objednajú a absolvujú spoločne. 

Neváhajte a kontaktujte nás

AV zaruka

Záruka spokojnosti

Rozumieme, že zvoliť si vhodnú metódu riešenia v tak osobnej a kľúčovej oblasti života, akou je duševné zdravie, nemusí byť vôbec jednoduché, najmä ak je spôsob pomoci inovatívny a v rámci Slovenska absolútne jedinečný, tak ako v centre ALAVITA.

Veríme, že náš prístup je profesionálny a prináša klientom trvalé pozitívne zmeny. Aby ste sa o tom mohli presvedčiť sami, radi by sme vám uľahčili rozhodovanie. Preto máte u nás možnosť ukončiť váš pobyt po 3 dňoch bez udania dôvodu a my vám vrátime plnú cenu nevyužitej časti vášho pobytu.

 

Informácie o pobyte

Ďalšie informácie nájdete v sekcii Časté otázky alebo nás neváhajte kontaktovať.

pobyt

Ideálne miesto pre pozitívne zmeny

Uprostred nádhernej prírody Liptova nájdete moderné pobytové centrum s príjemnou atmosférou, ktoré vám poskytne pokoj, dokonalý komfort, absolútne súkromie a kvalitné služby, aby ste sa cítili ešte lepšie ako doma a mohli ste sa naplno venovať len sebe. 

Viac o fóbiách a strachu

Úzkostno-fobické poruchy zahŕňajú 3 hlavné typy fóbií – sociálnu fóbiu, agorafóbiu a izolované fóbie. Pobytové programy centra ALAVITA prinášajú účinnú a praktickú pomoc pri všetkých troch typoch. Náš spôsob pomoci je vhodný pri riešení stredne ťažkých a ľahších foriem fóbií, ktoré ešte umožňujú osvojiť si v dostatočnej miere užitočné zručnosti, potrebné na dosiahnutie trvalých pozitívnych zmien.  

Agorafóbia a agorafóbia s panickou poruchou

Agorafóbia je skupina fóbií zahŕňajúcu strach z opustenia domova, z obchodu, tlačeníc a verejných priestorov, z cestovania vo vlakoch, autobusoch alebo lietadlách bez sprievodu. Časté sú tiež nadmerné pozorovanie vlastného zdravia a obava z infarktu, mŕtvice či zo zamdlenia na verejnosti. Ľudia s agorafóbiou sa obvykle snažia vyhnúť typickým záťažovým situáciám kvôli silným obavám z opätovného prežitia nepríjemných telesných pocitov a urputnej úzkosti. Pri agorafóbii sa môže i nemusí prejaviť aj jej obvyklá druhotná črta – panická porucha.

Viac o agorafóbii

Agorafóbiu tiež niekedy sprevádzajú depresívne a obsedantné príznaky, neraz i príznaky sociálnej fóbie. Je obvyklé, že agorafobik vytrvalo a opakovane popisuje do detailov svoje obavy, negatívne pocity a telesné príznaky. 

Typické záťažové situácie pri agorafóbii sú,

 • opustenie domova
 • zostať doma sám
 • státie v rade pri pokladni
 • väčšie nákupné centrá
 • priestory, odkiaľ nie je možné jednoducho a okamžite odísť
 • tlačenice a verejné priestory
 • ísť niekam bez mobilu, bez liekov proti úzkosti
 • ak nie sú v blízkosti toalety
 • cestovanie vo vlakoch, autobusoch, lietadlách a iných dopravných prostriedkoch.

Typické príznaky a správanie u ľudí s agorafóbiou spravidla zahŕňajú:

 • Pocitové zdôvodňovanie, katastrofizujúce predstavy o príčinách telesných pocitov
 • Nezáujem či neschopnosť prijať a rešpektovať objektívne fakty či dôkazy
 • Neprimeraný strach z pocitov pri panickom ataku a vyhýbanie sa situáciám, kde ho už zažili
 • Neprimeraný strach z infarktu, mŕtvice alebo iného ohrozenia zdravia
 • Obsedantná neutíchajúca potreba sa na 100% uistiť, že nemajú nejaký zdravotný problém
 • Nadmerné pozorovanie telesných pocitov a vyhľadávanie ich významu na internete
 • Podrobné čítanie príbalových letákov liekov
 • Nadmerný strach z uviaznutia na mieste alebo v situácii, kde nie je možný okamžitý prístup lekárskej alebo inej pomoci (dopravné zápchy, odľahlé miesta a pod.)
 • Strach opustiť domov alebo bezpečné miesto bez mobilu či liekov na úzkosť
 • Obava byť doma alebo inde sám, pretože im nemal kto privolať pomoc
 • Silné vyhýbavé a zabezpečovacie správanie k situáciám vyvolávajúcim úzkosť
 • Vyžadovanie sprievodu a spoločnosti iných ľudí pri podstúpení záťažovej situácie

Sociálna fóbia a sociálna úzkosť

Sociálna fóbia, sociálna úzkosť alebo sociálna úzkostná porucha je označenie pre skupinu úzkostí a fóbií, ktorých typickými znakmi sú strach z posudzovania inými ľuďmi, nadmerné obavy z kritiky a znížená sebadôvera v spoločenskom kontakte. Sociálna úzkosť často vedie k vyhýbavému správaniu, ktoré môže významne znížiť kvalitu života, ovplyvniť medziľudské vzťahy, denné rutiny, prácu, školu alebo iné aktivity. Príznaky sa pri sociálnej fóbii môžu stupňovať až do panických atakov a môže sa objaviť aj depresia. Častou súčasťou sociálnej úzkosti sú sklony k perfekcionizmu a porovnávaniu sa.

Viac o sociálnej fóbii a úzkosti

Typické záťažové situácie pri sociálnej fóbii sú pomerne rôznorodé:

 • byť stredobodom pozornosti
 • večierky, schôdzky, jednania
 • jedenie pred ľuďmi
 • hovoriť pred skupinou alebo pred autoritou
 • verejný prejav
 • “trápne ticho” počas komunikácie
 • telefonovanie

Typické obavy pri sociálnej úzkosti:

 • druhí sa na mňa dívajú
 • znemožním sa
 • budem trápny
 • vysmejú sa mi
 • budem sa chovať neprirodzene
 • pomyslia si o mne niečo zlé
 • uvidia na mne aký som nervózny a podobne 

Izolované fóbie

Izolovaná (špecifická) fóbia je nadmerný strach z konkrétneho objektu alebo situácie, ktorý je neprimerane veľký vzhľadom na skutočné riziká. Najčastejšie sú to 

 • Situácie (lietanie, uzavreté priestory a pod.)
 • Prírodné javy (búrka, výška a pod.)
 • Zvieratá alebo hmyz (psy, pavúky a pod.)
 • Krv, injekcie, ihly alebo lekárske zákroky
 • Akékoľvek iné zdroje strachu (dusenie, vracanie, hlasné zvuky, klauni a ďalšie).
Príznaky izolovanej fóbie

Príznaky izolovanej fóbie môžu zahŕňať:

 • Okamžitý pocit intenzívneho strachu, úzkosti až paniky, pri vystavení alebo dokonca len premýšľaní o zdroji strachu
 • Človek si môže uvedomovať,  že jeho obavy sú neopodstatnené alebo prehnané, no cíti sa bezmocný v snahe ich ovládať
 • Zhoršujúca sa úzkosť, keď sa situácia alebo objekt blíži čas stretu so zdrojom strachu alebo sa fyzicky približuje
 • Človek sa snaží spraviť všetko preto, aby sa vyhol zdroju strachu alebo situácii, ktorá ho vyvoláva
 • Ťažkosti s normálnym fungovaním kvôli strachu
 • Telesné reakcie a pocity vrátane potenia, zrýchleného srdcového tepu, úzkostí v oblasti hrudníka alebo ťažkostí s dýchaním
 • Pocit nevoľnosti, závraty alebo mdloby v súvislosti s kvrvou, zranením či ihlami

Kontaktujte nás

Zavolajte denne v čase 9-19 hod. alebo nám napíšte.

Záujem z alavita.sk