Modrý pondelok: Najdepresívnejší deň v roku

Blue-monday Modrý pondelok
Modrý pondelok sa začal používať aj na označenie najdepresívnejšieho dňa v roku. V roku 2023 tento deň pripadol na 16. januára.

S pojmom Modrý pondelok alebo Blue Monday sa stretol už asi každý. Obvykle sa používa vtedy, keď sa nám po víkende v práci veľmi nechce a sme celkovo menej motivovaní. Od roku 2005 sa pojem Modrý pondelok začal používať aj na označenie najdepresívnejšieho dňa v roku. 

Skupina psychológov vtedy vzala do úvahy rôzne faktory ako je dĺžka dňa, finančné suchoty a nové pôžičky po Vianociach, nesplnené novoročné predsavzatia a podobne. Nakoniec dospeli k záveru, že dňom, kedy sa v roku cítime najhoršie, je 3. januárový pondelok. V roku 2023 tento deň pripadol na 16. januára.

Títo psychológovia prezentovali dokonca istý matematický vzorec, pomocou ktorého vypočítali ten najdepresívnejší deň v roku. Aj napriek tomu nebolo toto tvrdenie nikdy zmysluplne preukázané a je rozumné brať to s rezervou a nadhľadom.

Modrý pondelok je napriek tomu vhodná príležitosť na to, aby sa počas tejto pochmúrnejšej časti roka venovala v spoločnosti dostatočná pozornosť prevencii a liečbe depresie a rôznych neželaných nálad.

Ak máte aj vy vo svojom okolí človeka, ktorý trpí depresiami alebo býva častejšie apatický, izoluje sa, nemá na nič náladu alebo naopak jeho nálada sa rýchlo mení z depresií do rozjarenosti až mánie, tak urobte dnes správnu vec. Zavolajte tomu človeku, spýtajte sa ho ako sa má, alebo sa s ním stretnite osobne a strávte spoločne príjemný čas. Obom vám to môže zlepšiť náladu a posilniť vaše priateľstvo.

Depresia je dnes už pomerne dobre riešiteľný problém. A máte záujem zlepšiť kvalitu svojho života, neváhajte a vyhľadajte odbornú pomoc, aby bol pre vás 3. januárový pondelok v roku 2024 už len úplne obyčajným pondelkom.

Kategórie:

Miroslav Danaj
Miroslav Danaj

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Zdieľajte na