Poruchy spánku

Účinná pomoc pri poruchách spánku formou pobytu v terapeutickom centre duševného zdravia.

Kvalitný spánok Centrum ALAVITA

Čo sú poruchy spánku

Spánok je životne dôležitá funkcia tela, počas ktorej naše telo upadne do hlbokého odpočinku. Po dlhom dni naše orgány a systémy unavujú a vyžadujú si najmenej 6 hodín spánku, aby si udržali svoje normálne a zdravotné funkcie. 

Poruchy spánku sú stavy nedostatočného množstva alebo nízkej kvality spánku, ktoré pretrvávajú dlhšie časové obdobie. 

Medzi poruchy spánku patria 

  • ťažkosti so zaspávaním, 
  • príliš krátky alebo plytký spánok, 
  • časté nočné budenie, 
  • predčasné úplné prebudenie, 
  • posuny spánkového rytmu, 
  • nočné hrôzy, desivé sny a námesačníctvo. 

Pokiaľ má človek podobné problémy dlhšiu dobu, skôr či neskôr im začne venovať až prílišnú pozornosť aj počas dňa. Môže sa objaviť aj úzkosť priamo súvisiaca so spánkom a zaspávaním. Obavy a starosti o spánok sú obvykle nepríjemné a škodlivé, no veľmi často sa z nich totiž stane hlavný dôvod pretrvávajúceho problému so spánkom.

Následky nedostatku spánku

Po noci bez zdravého spánku sa človek môže cítiť unavený, podráždený, výbušný, depresívny, menej komunikatívny, nespoločenský, má zníženú pozornosť, koncentráciu a schopnosť pamätať si. 

Nedostatok spánku zvyšuje riziko výskytu vysokého krvného tlaku, problémov so srdcom či cukrovky. Poruchy spánku môžu tiež poškodiť nervový systém a spôsobiť problémy, ako sú depresie, úzkosti, poruchy imunity a zníženie sexuálnej túžby. Z dlhodobého hľadiska môže nedostatok spánku dokonca negatívne ovplyvniť náš vzhľad. 

V niektorých prípadoch môže veľa ľudí spať viac ako 8 hodín a stále sa cítiť unavení, čo spôsobí, že spia ešte viac. Predĺženie času spánku môže tiež spôsobiť problémy ako svalová slabosť, depresia, únava a problémy s hmotnosťou.

Spôsob pomoci

V priebehu terapie a psychoedukácie omnoho lepšie pochopíte, prečo sa u vás problémy so spánkom objavili a pretrvávajú a tiež to, ako nad nimi môžete prevziať kontrolu znovu dobre spať. Osvojíte si rôzne spoľahlivé mentálne nástroje, vďaka ktorým dokážete sami pozitívne ovplyvňovať vlastné myšlienky, správanie a emócie. V rámci individuálnych sedení vyriešite s terapeutom svoje špecifické problémy a získate omnoho jasnejšiu predstavu o tom, ako ich úspešne zvládnuť.

Všetky terapeutické aj edukačné aktivity prebiehajú priamo pod vedením našich terapeutov. Dlhoročné praktické skúsenosti im umožňujú objasniť problémy veľmi zrozumiteľným spôsobom, zodpovedať všetky otázky a poskytnúť vám spoľahlivé rady do bežného života.

Zdieľať stránku