Poruchy spánku

Naučte sa znovu dobre spávať. Porazte nespavosť a získajte kvalitný spánok bez liekov a podporných doplnkov.

získajte späť svoj

Dobrý spánok bez liekov

Terapeutický pobyt je celostný a intenzívny spôsob pomoci, vhodný pre ľudí s aktívnym prístupom k zlepšeniu kvality svojho spánku bez užívania liekov a podporných doplnkov.

Pobyt vám pomôže zistiť príčiny vašich porúch spánku a zamerať ich na lepšie a hlbšie spanie, ktoré umožní optimálne uvoľnenie. Spoločne odhalíme a odstránime skutočné príčiny vašich problémov so spánkom, poskytneme vám overené informácie o spánkovej hygiene, naučíme vás účinné techniky na dosiahnutie zdravého spánku bez liekov a pomôžeme vám ich zaviesť do bežného života.

Môžete tiež využiť hypnózu na podporu kvalitného spánku, aby ste dosiahli rýchlejšie zaspávanie, zdravý a hlboký spánok, nižšiu citlivosť na ruchy okolia a ranný pocit dostatočnej energie. 

S akou nespavosťou pomáhame

V centre ALAVITA vieme, že nespavosť je len zriedkavo izolovaným problémom. Obvykle býva skôr súčasťou alebo následkom iného problému. Na obnovenie kvalitného a dostatočne dlhého spánku je obvykle potrebné odstrániť skutočné príčiny a udržiavače nespavosti. Zameriavame hlavne na pomoc pri nespavosti, ktorá bola spôsobená psychickými faktormi, životným štýlom a ich vzájomnou kombináciou. 

Typickými psychickými príčinami sú nutkavé myšlienky a predstavy, aktuálne obavy spojené s dôležitými osobnými hodnotami (zdravie, deti, práca, peniaze) alebo s inými duševnými problémami ako úzkosti, depresie, stres a podobne. Vo väčšine prípadov dlhodobej nespavosti je to samotný strach z toho, aký bude spánok najbližšiu noc a aké následky môže mať dlhodobá nespavosť.

Nespavosť spôsobená životným štýlom je obvykle súvisí s nesprávnymi návykmi v oblasti stravovania a konzumácie nevhodných nápojov, stresujúcim spôsobom života, nedostatkom fyzických aktivít, absenciou denných režimov alebo správaním, ktoré bráni kvalitnému súvislému spánku.

Keď nespavosť spôsobujú telesné príčiny (bolesť, neurologické či hormonálne problémy) alebo užívanie liekov, vieme vám pomôcť aspoň čiastočne spánok zlepšiť, a tým zvýšiť celkovú kvalitu života.

Typy nespavosti

Nespavosť môže mať rôzne formy. Venujeme sa najmä poruchám bez telesnej príčiny, pri ktorých dokáže náša terapia priniesť významné a trvalé zlepšenie. 

Pomáhame s týmito typmi nespavosti:
· Porucha zaspávania – zaspávanie trvá neprimerane dlho, obvykle dlhšie ako 30 minút.
· Porucha udržania spánku – prejavuje sa častým budením v priebehu noci, plytkým alebo prerušovaným spánkom.
· Skoré ranné budenie – včasné konečné budenie, kedy sa človek prebudí oveľa skôr ako má v úmysle vstávať a už nedokáže zaspať. Často sa vyskytuje pri depresiách a iných psychických problémoch. 
· Porucha spánkového rytmu – ide o problémy so spánkom, spôsobené nesúladom času spánku a podmienkami vonkajšieho prostredia (deň/noc). Pomáhame najmä pri poruchách spôsobených vonkajšími faktormi, ako je práca na zmeny, cestovanie lietadlom na dlhšie vzdialenosti a podobne.  

1-lôžková izba - Centrum ALAVITA

Pre váš najlepší spánok

Zdravému spánku našich klientov sme pri zariaďovaní centra venovali zvláštnu pozornosť. V izbách sú 100 cm široké čalúnené springbox postele a kvalitné taštičkové 24 cm vysoké matrace SEGUM s kokosovými vláknami, kaučukovou pamäťovou penou a 7 zónami tvrdosti. Tiež máte k dispozícii dve veľkosti vankúšov a plne zatemňovacie závesy, ktoré umožňujú vytvoriť dokonalé podmienky pre váš zdravý spánok.

O spánku a nespavosti

Spánok je životne dôležitá funkcia tela, počas ktorej naše telo upadne do hlbokého odpočinku. Po dlhom dni naše orgány a systémy unavujú a vyžadujú si najmenej 6 až 8 hodín spánku, aby si udržali svoje funkcie normálne a zdravé. Sú známe rôzne poruchy spánku a najčastejšou je práve nespavosť.

Nespavosť (hyposomnia, resp. insomnia) je stav nedostatočného množstva alebo nízkej kvality spánku, ktorý pretrváva dlhšie časové obdobie. Nespavosť môže negatívne ovplyvniť všetky oblasti života a môže dokonca ohroziť vaše telesné aj mentálne zdravie. 

Príznaky nespavosti

Hlavným príznakom nespavosti je, že spánok nie je kvalitný, osviežujúci a neprinesie dostatočnú revitalizáciu. Počas dňa sa objavujú rôzne príznaky ako únava, úbytok energie, poruchy sústredenia a pamäti, psychické napätie, nervozita, poruchy nálady, podráždenosť, denná spavosť, bolesť hlavy či tráviace problémy.

Typickým príznakom pri dlhodobej nespavosti je prílišná pozornosť venovaná spánku aj počas dňa. Môže sa objaviť úzkosť priamo súvisiaca so zaspávaním, dĺžkou a kvalitou spánku, ktorá sa vo väčšine prípadov chronickej nespavosti postupne stane jej hlavnou príčinou, resp. udržiavačom.

Psychológ ALAVITA

Chcete sa poradiť?

Porozprávajte sa priamo s našimi terapeutmi a získajte všetky potrebné informácie. 

Zdieľať stránku