Syndróm vyhorenia

Možno už nastal ten správny čas zastaviť sa, oddýchnuť si, poradiť sa, všetko si premyslieť, prehodnotiť a začať sa na veci pozerať inak.

zbavte sa nadmerného stresu a

buďte znovu sami sebou

Pobytový terapeutický program Syndróm vyhorenia je celostný a intenzívny spôsob pomoci, vhodný pre ľudí s aktívnym prístupom k zlepšeniu svojho duševného zdravia a kvality života. 

V centre ALAVITA vnímame vyhorenie ako dočasný duševný a telesný stav, ktorý je dobre riešiteľný. Cieľom programu je prehodnotiť niektoré postoje, ciele, motivátory, a tým znížiť stres na úroveň, ktorá už nemá žiadny negatívny vplyv na vaše bežné fungovanie. Súčasne vám pomôžeme posilniť vašu mentálnu energiu a obnoviť vnútornú motiváciu.

Špecializovaný program zameraný na syndróm vyhorenia vám pomôže znovu dosiahnuť psychickú pohodu. Spoločne odhalíme a odstránime skutočné príčiny vášho vyhorenia, poskytneme vám overené informácie a naučíme vás účinné techniky na udržanie duševnej pohody. Po absolvovaní programu už budete vedieť, ako sa vyhoreniu brániť a úspešne mu predchádzať.

O SYNDRÓME VYHORENIA

Syndróm vyhorenia je zhoršený zdravotný stav, ktorý vzniká ako následok chronického stresu vyplývajceho z práce, ktorý nebol v dostatočnej miere zvládnutý. Ide o súbor príznakov, ktoré sú veľmi variabilné a prejavujú sa množstvom psychických i psychosomatických problémov. Tieto sa obvykle menia aj v závislosti od fázy syndrómu vyhorenia, v ktorej sa aktuálne človek nachádza.

Syndróm vyhorenia sa vždy vzťahuje na javy súvisiace s prácou a mal by obsahovať aj prvotné nadšenie a snahu o sebarealizáciu (“zápal pre prácu”). Chronický stres pri syndróme vyhorenia vzniká ak naše očakávania, pracovné zanietenie a entuziazmus v práci sú väčšie ako naše možnosti dostatočne sa realizovať, dosiahnuť želané uspokojenie alebo výsledok. Tento druh stresu môže zhoršovať aj dlhodobá frustrácia, prílišná snaha, nedostatok pozitívnej spätnej väzby či uznania.

V súčasnosti sa pojem “vyhorenie” používa aj v iných oblastiach života, napr. vyhorenie vo vzťahu, v rodičovstve, v kreatívnych povolaniach a podobne.

RIZIKOVÉ POVOLANIA

Niektoré povolania majú pravdepodobnosť výskytu syndrómu vyhorenia výrazne vyššiu ako iné. Rizikovými sú povolania súvisiace s prácou s ľuďmi, s vysokou náročnosťou a  zodpovednosťou a s dlhodobými negatívnymi výsledkami. Patrí k nim najmä zdravotníctvo, školstvo, niektoré pracovné pozície v hospodárstve, sociálna starostlivosť a služby.

Príznaky syndrómu vyhorenia

Príznaky syndrómu vyhorenia sú pomerne variabilné a postupne sa menia v súvislosti s fázami rozvoja samotného syndrómu. Najčastejšie príznaky poslednej fázy sú:

  • únava a pokles výkonu
  • depresia a úzkosti
  • poruchy pamäte a sústredenia sa
  • poruchy spánku
  • telesné ťažkosti (tráviaci trakt, dýchací systém, sexualita, kardiovaskulárny systém, ...)
  • nespokojnosť, dysfória, neschopnosť uvoľniť sa
  • tendencie k návyku na psychoaktívne látky (alkohol, tabak, ...)
  • zníženie sebadôvery a poruchy v medziľudských vzťahoch

Syndróm vyhorenia alebo chronický stres?

Existujú aj iné príčiny vyčerpanosti z dlhodobého stresu v práci ako je syndróm vyhorenia? 

Iste. Ak ste nikdy neboli ten typ, čo je pre prácu veľmi nadchnutý a ste dlhodobo vystavený vysokým pracovným nárokom, ktoré skôr musíte ako túžite zvládnuť, tak pravdepodobne sa jedná skôr o psychickú alebo celkovú vyčerpanosť z chronického stresu.

Zistite viac o našom programe Chronický stres.

pokoj a komfort

Vytvorili sme pre vás veľmi príjemné, bezpečné a diskrétne prostredie, ktoré vám poskytne komfort a uľahčí dosiahnutie želaných zlepšení. Samotný pobyt v prírodnej vysokohorskej lokalite a pokojnej atmosfére centra je terapeutický, uvoľňujúci a veľmi prospešný pre vašu celkovú duševnú pohodu. 

AV-kolaz2
Psychológ ALAVITA

chcete sa poradiť?

Porozprávajte sa priamo s našimi terapeutmi a získajte ďalšie podrobnosti o službách centra ALAVITA. 

Časté otázky

Hradí tieto pobyty zdravotná poisťovňa?

Aby sme mohli našim klientom poskytovať tak intenzívnu pomoc, kvalitné služby a nadštandardnú starostlivosť, hradia si pobyt v celom rozsahu sami. Centrum ALAVITA je nezdravotnícke zariadenie a so zdravotnými poisťovňami aktívne nespolupracujeme. Jedným z dôvodov je aj možnosť zachovania plnej anonymity a absolútnej diskrétnosti pre našich klientov.

Skúsenosti našich klientov

Spoznajte názory ľudí, ktorí absolvovali pobyt v centre. 

⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️

Až keď som koncom leta skončila na pohotovosti s nespavosťou, reálne som si priznala, že mám problém. Dovtedy som zužovaniu svojich sociálnych kontaktov, tiež aktivít, úzkostiam a stresu z práce neprikladala až taký význam. Zatvárala som pred tým oči s…

Centrum ALAVITA je miesto, kde som prišla hľadať pomoc a našla som oveľa viac. Našla som SAMÚ SEBA. Dlho som hľadala, na rôznych miestach u viacerých odborníkov, spôsob, ako sa vysporiadať s vlastnými myšlienkami, emóciami, so životom ako takým. A…

Centrum ALAVITA som našla náhodou na internete, keď som hľadala pomoc. Hneď som im napísala a o pár dní nastúpila. Prišla som sem s problémami, ktoré som vnútorne nevedela spracovať z minulosti. Mojím riešením bol alkohol alebo lieky (antidepresíva). Za…

newsletter

Prihláste sa na odber a zostaňte informovaní o novinkách.

Zdieľať stránku