terapeutický pobyt

Tetánia a tetanické záchvaty

Celostná a praktická pomoc pri neurogénnej tetánii, tetanických záchvatoch a hyperventilačnej tetánii.

Čo je tetánia a tetanický záchvat

Tetánia alebo tetanický syndróm je stav zvýšenej dráždivosti nervového systému, ktorý spôsobujú najmä zmeny koncentrácie horčíka a vápnika medzibunkovej tekutine. Tetánia vzniká ako odpoveď organizmu na dlhodobý stres, citové vypätie, preťaženie organizmu, a tiež nedodržiavanie zdravých stravovacích návykov a pitného režimu.

Neurogénna tetánia, nazývaná tiež spazmofília, predstavuje druh tetanického syndrómu, pri ktorom sú typické najmä príznaky v oblasti psychiky. Jedná sa hlavne o úzkostné stavy, podráždenosť, frustráciu, zníženú schopnosť koncentrácie, depresívne stavy a pocity dlhodobého stresu.

Najťažšou formou a príznakom tetánie je akútny tetanický záchvat, ktorý prichádza náhle a môže trvať niekoľko minút až hodín. Dochádza k bolestivým svalovým kŕčom v rukách, nohách, tvári či celom tele.

Ako pomáhame pri tetánii

Aj keď sa o téme tetanického syndrómu a záchvatov veľa hovorí na internete aj v médiách, nájsť efektívnu pomoc môže byť skutočne náročné. Neurogénna a hyperventilačná tetánia sú totiž pomerne špecifické problémy a ich úspešné zvládnutie si vyžaduje urobiť viac ako len dopĺňať magnézium, oddychovať alebo hľadať rôzne formy krátkodobej úľavy.

Ak hľadáte účinnú, odbornú a praktickú pomoc na zmiernenie príznakov neurogénnej tetánie a prevenciu tetanických záchvatov, tak ste na správnom mieste.

Terapeutický pobyt

V modernom pobytovom centre duševného zdravia ALAVITA obavíte originálny terapeutický program, vďaka ktorému dokážete zmierniť tetániu a tetanické záchvaty. Využívame jedinečnú kombináciu najúčinnejších metód, prinášame celostnú terapiu a poradenstvo v oblasti zdravého životného štýlu, aby sme vám pomohli úspešne zvládnuť problémy s tetániou a dosiahnuť vyššiu kvalitu života. 

Počas komfortného pobytu v nádhernom prírodnom prostredí Liptova hlbšie pochopíte príčiny vašich problémov s tetániou a zistíte sa ako nad tetániou prevziať kontrolu. Naučíte sa viesť a ovplyvňovať svoju psychiku a osvojíte si rôzne spoľahlivé mentálne nástroje a terapeutické techniky. Vďaka nim budete vedieť účinne pracovať so svojou mysľou, stresom a emóciami, aby ste dosiahli dlhodobú psychickú pohodu, zmiernenie prejavov tetánie a úspešne predchádzali tetanickým záchvatom. 

Zároveň si na pobyte skvele oddýchnete, dokonale zregenerujete svoju myseľ aj telo, načerpáte novú energiu a získate motiváciu na ďalšie pozitívne zmeny vo vašom živote.

Cieľ pobytu

Cieľom pobytu je, aby ste už počas pobytu dosiahli významné zlepšenie a získali väčšiu kontrolu nad prejavmi tetánie.  Našou snahou je, aby ste boli vy sami schopní zvyšovať svoju psychickú odolnosť a prijať princípy zdravého životného štýlu do vášho každodenného fungovania aj po návrate do bežného života.

Pre koho je vhodný

Tento terapeutický pobyt je vhodný pre vnímavých a cieľavedomých ľudí v produktívnom veku, ktorí hľadajú účinnú praktickú pomoc a trvalé zlepšenie problémov s neurogénnou či hyperventilačnou tetániou. 

Obsah pobytu

Tento unikátny pobytový program vytvorili a vedú skúsení odborníci na duševné zdravie a osobnostný rozvoj, ktorí počas ich dlhoročnej praxe poskytli viac ako 12 tisic hodín terapie, koučinku a poradenstva. 

Program vám ponúkne jedinečnú kombináciu osobnostného rozvoja a terapeutických aktivít. Kvalitná psychoedukácia je základom, na ktorom staviame. Porozumenie fungovaniu vlastnej mysle je kľúčovým krokom k jej efektívnemu zlepšovaniu. Vaše nové poznatky zo seminárov prepájame s tými najúčinnejšími terapeutickými metódami ako kognitívno-behaviorálna terapia (KBT), hypnoterapia a mindfulness. Tiež si prakticky osvojíte rôzne mentálne techniky na prácu s emóciami, zvládanie stresu či ľahšie zaspávanie.

Na individuálnych sedeniach sa môžete poradiť o vhodnom riešení svojich osobných problémov či životných situácií, absolvovať hypnoterapiu alebo sedenie využiť na dodatočný nácvik získaných terapeutických techník.

Samotný pobyt v našom centre má silný terapeutický vplyv a pre úspešné dosiahnutie pozitívnych zmien je veľmi podstatný. Ponúkne vám krásne a zdravé vysokohorské prostredie, pokojnú atmosféru, dokonalý odpočinok a rôzne formy režimovej terapie (pravidelný spánok, stravovanie, aktivity). Tiež vám umožní vymaniť sa z povinností každodenného života a venovať sa naplno len sebe a svojim zlepšeniam.

Čo vám pobyt prinesie

Po absolvovaní pobytu si budete schopní mať tetániu a tetanické záchvaty pod kontrolou, vedome si udržiavať psychickú pohodu, prakticky sa starať o svoje duševné zdravie a zvyšovať kvalitu života.

recenzie

Skúsenosti klientov

faq

Časté otázky

Máte ďalšie otázky? Neváhajte nás kontaktovať, radi vám odpovieme.

Je tento pobyt vhodný aj pre mňa?

Pobyt v centre ALAVITA je pre vás vhodný, ak hľadáte aktívny spôsob ako zlepšiť svoje duševné zdravie, dosiahnuť psychickú pohodu a zvýšiť kvalitu svojho života. Nezáleží na tom, ako dlho problémy trvajú. Dôležité je najmä to, aby ste mali záujem vedome pracovať na zlepšení svojej psychiky. 

Pobyt nie je vhodný pre ľudí s ťažkými formami psychických problémov či výbuchmi hnevu, pre ľudí s významne zníženými kognitívnymi funkciami (myslenie, pozornosť, pamäť) a tiež pre tých, ktorí majú z akéhokoľvek dôvodu problém samostatne fungovať alebo tráviť čas v užšej skupine ľudí. Ak sa chcete uistiť, kontaktujte nás a využite bezplatnú telefonickú konzultáciu.

Ako prebieha pobyt vo vašom centre?

Po príchode do centra sa ubytujete, poskyneme vám harmonogram aktivít a prevedieme vás po centre. Vaše aktivity a stravovanie sú vždy naplánované tak, aby ste mali na všetko dostatok času.

Deň sa začína o 8. hodine raňajkami. Následne sa na interaktívnych seminároch venujete zaujímavým témam a zručnostiam na dosiahnutie vašich želaných zlepšení. Po obede máte vždy dlhšiu prestávku na príjemný oddych. Popoludní vás čakajú tematické prednášky, rôzne praktické aktivity alebo relaxácie, prípadne máte možnosť venovať sa voľnočasovým aktivitám. Po večeri sú ešte k dispozícii relaxačné a oddychové činnosti, ktoré po celom dni upokoja vašu myseľ. Od 22. hod je v centre nočný pokoj, aby ste mali tie najlepšie podmienky pre osviežujúci spánok. 

Ako budem tráviť voľný čas?

Je skutočne mnoho spôsobov, ako u nás tráviť voľný čas. Môžete si vychutnávať rôzne formy pasívneho odpočinku alebo si prečítať dobrú knihu z našej veľkej knižnice, zahrať si biliard alebo šípky, zacvičiť si v našom vlastnom kardio-fitku alebo stráviť príjemný čas s ostatnými klientmi, napríklad hraním spoločenských hier. V okolí centra je množstvo príležitostí na vonkajšie aktivity, náročnejšiu turistiku, nordic walking či príjemné prechádzky v nádhernej prírode. 

Je možné počas pobytu opustiť centrum?

Áno. V našom centre nie sú klienti počas dňa žiadnym spôsobom obmedzovaní. V čase voľna si môžete pokojne odskočiť do obchodu, do lekárne a podobne. Ak máte počas pobytu neodkladné povinnosti či stretnutia, môžete odísť aj na celý deň. 

Čo ak mám stravovacie obmedzenia?

K pobytu si môžete doobjednať bezlaktózovú alebo bezlepkovú diétu. Vegetariánske stravovanie je k dispozícii bez doplatku. Iné diéty alebo typy špeciálneho stravovania nie sú dostupné.

Môžem mať pri sebe mobil alebo notebook?

Áno. Mobil, notebook či smart hodinky môžete mať po celý čas na svojej izbe, prípadne si ich vziať keď idete mimo centrum. Pre zachovania súkromia ostatných klientov nie je možné mať ich pri sebe v spoločných priestoroch centra, vrátane seminárov a iných aktivít.

V akých termínoch začínajú vaše pobyty?

Pobyty v centre ALAVITA prebiehajú celoročne (okrem obdobia nižšie) a začínajú sa každý týždeň v nedeľu. Nástup je v nedeľu popoludní a ukončenie pobytu je v sobotu o 13. hodine. V prípade potreby je možné dohodnúť aj iný deň nástupu na pobyt.

Vďaka kapacite centra je obvykle možné nastúpiť už najbližšiu nedeľu, prípadne nasledujúcu. Dostupnosť termínu vám radi potvrdíme telefonicky.

Pobyt je možné rezervovať na konkrétny termín až 6 mesiacov vopred. 

V období 28. júl - 10. august 2024 pobyty neprebiehajú.

Čo ak užívam lieky na psychiku

Užívanie liekov na psychiku nie je vôbec prekážkou. V našom centre do medikamentóznej liečby nijako nezasahujeme a klienti užívajú svoje lieky tak, ako keby boli v domácom prostredí.

 

Ako si správne zvoliť trvanie pobytu?

Vhodná dĺžka pobytu je individuálna. Závisí od vášho aktuálneho stavu a tiež od želaného výsledku. Trvanie vášho pobytu vám radi odporučíme na základe informácií z telefonickej konzultácie. Neváhajte nás kontaktovať.

Je možné u vás parkovať?

Áno. Počas vášho pobytu môžete bezplatne parkovať v areáli nášho centra.

Ako zistím cenu pobytu?

Ceny našich pobytov a služieb nájdete v cenníku.

Celkovú cenu pobytu vám radi poskytneme počas telefonickej konzultácie, keď nám upresníte detaily pobytu a služieb, o ktoré máte záujem.

Neváhajte nás kontaktovať na 0944227731.

Mám záujem o pobyt. Ako mám postupovať?

Postup je veľmi jednoduchý. Zavolajte nám na číslo 0944227731 a priamo s našimi špecialistami sa o všetkom porozprávate, poradíte sa o vhodnom trvaní pobytu a získate odpovede na vaše otázky. 

V prípade záujmu len vyplníte objednávkový formulár. V ňom si zvolíte dátum začiatku pobytu, jeho trvanie a typ ubytovania. Tiež si môžete doobjednať individuálne sedenia či špeciálne stravovanie.

Pobyt v 2-lôžkovej izbe je dostupný len pre dvojice, ktoré si ho objednajú a absolvujú spoločne. 

Neváhajte a kontaktujte nás

AV zaruka

Záruka spokojnosti

Rozumieme, že zvoliť si vhodnú metódu riešenia v tak osobnej a kľúčovej oblasti života, akou je duševné zdravie, nemusí byť vôbec jednoduché, najmä ak je spôsob pomoci inovatívny a v rámci Slovenska absolútne jedinečný, tak ako v centre ALAVITA.

Veríme, že náš prístup je profesionálny a prináša klientom trvalé pozitívne zmeny. Aby ste sa o tom mohli presvedčiť sami, radi by sme vám uľahčili rozhodovanie. Preto máte u nás možnosť ukončiť váš pobyt po 3 dňoch bez udania dôvodu a my vám vrátime plnú cenu nevyužitej časti vášho pobytu.

 

Informácie o pobyte

Ďalšie informácie nájdete v sekcii Časté otázky alebo nás neváhajte kontaktovať.

pobyt

Ideálne miesto pre pozitívne zmeny

Uprostred nádhernej prírody Liptova nájdete moderné pobytové centrum s príjemnou atmosférou, ktoré vám poskytne pokoj, dokonalý komfort, absolútne súkromie a kvalitné služby, aby ste sa cítili ešte lepšie ako doma a mohli ste sa naplno venovať len sebe. 

Viac informácií o tetánii

Latentná forma tetánie

Pri latentnej forme sú príznaky miernejšie, prejavujú sa najmä ako zvýšená náchylnosť na svalové kŕče a tŕpnutie končatín, prípadne iných častí tela. Zahŕňajú celý rad klinických problémov, ktoré pacientov sprevádzajú dlhodobo a títo hľadajú pomoc nielen v ambulanciách obvodných, ale aj odborných lekárov – internistov, kardiológov, neurológov, gynekológov aj psychiatrov.
Príznaky latentnej tetánie

Ovnyklé príznaky latentnej tetánie

 • tlak na hrudi, bolesť za hrudnou kosťou (veľa ľudí si myslí, že má infarkt)
 • problémy pri prehĺtaní
 • nadmerná únava
 • neschopnosť koncentrácie
 • strata energie
 • precitlivenosť na hluk
 • poruchy spánku
 • syndróm nepokojných nôh
 • bolestivá menštruácia
 • predmenštruačný syndróm
 • bolestivé kŕče v žalúdku a črevách

Akútny tetanický záchvat

Akútny tetanický záchvat prichádza náhle a môže trvať niekoľko minút až hodín. Dochádza k bolestivým svalovým kŕčom v rukách, nohách alebo celotelovo vrátane tváre. Charakteristické je bolestivé kŕčovité zovretie prstov na rukách.  Tetanické záchvaty môžu byť zamieňané s panickou poruchou. Príznaky paniky môžu byť podobné tetanickému záchvatu, ale príčiny panického ataku predstavujú úplne iný druh poruchy.

Príznaky tetanického záchvatu
Kŕčový záchvat postihuje v prvom rade svaly horných končatín, pričom, horné končatiny sú stiahnuté v oblasti lakťov a zápästí. Prsty ruky sú taktiež v kŕčovom postavení. Tento kŕč svalov sa tiež označuje ako "pôrodnícka ruka". Pri akútnom tetanickom záchvate dochádza často ku kŕču svalov hrtanu spojeným s nepríjemným pocitom dusenia. Človek sa počas tetanického záchvatu vystrašiť natoľko, že začne pociťovať úzkosť, tlak na hrudi, búšenie srdca a v reakcii na to začne intenzívnejšie dýchať, čím príznaky tetanického záchvatu dodatočne zosilní.

Príznaky tetanického záchvatu:

 • Slabosť a necitlivosť končatín
 • Bolestivé svalové kŕče a stuhnutie
 • Kŕčovité zovretie prstov
 • Pocit brnenia a mravčenia (tŕpnutia) končatín
 • Tŕpnutie tváre a pier
 • Zrýchlene dýchanie -hyperventilácia
 • Stiahnuté hrdlo a pocit nedostatku vzduchu
 • Búšenie srdca
 • Stres, panika a emočné vypätie
 • Celková telesná slabosť
 • Mdloby a pocit na odpadnutie

Hyperventilačná tetánia

Hyperventilačná tetánia je spôsobená primárne nadmerným a zrýchleným dýchaním. Tým dochádza k zmene pH v krvi a v mozgu, čiže k respiračnej alkalóze. Organizmus na to reaguje sériou procesov, ktoré majú za následok zníženie hladiny vápnika alebo horčíka. Príde tak k zvýšeniu dráždivosti nervového systému, ktoré môžu vyústiť až do akútneho tetanického záchvatu.

Kontaktujte nás

Zavolajte denne v čase 9-19 hod. alebo nám napíšte.

Záujem z alavita.sk