terapeutický pobyt

Úzkosť a panická porucha

Komplexná a praktická pomoc pri úzkosti a panických záchvatoch.

Čo je úzkosť

Stavy úzkosti sa vyznačujú nadmernými a prehnanými obavami z každodenných životných udalostí bez zjavného dôvodu. Každý človek občas pociťuje úzkosť a môžu na to byť dobré dôvody. U človeka s úzkosťou môžu jeho bežný život sprevádzať neustále obavy, strach a hrôzy. V konečnom dôsledku môže úzkosť ovládnuť myslenie človeka natoľko, že je pre neho ťažké robiť bežné veci a trpí aj jeho spoločenský či partnerský život. Ak tento stav trvá dlhšie, môže prerásť do úzkostnej poruchy.

Príznaky úzkosti

Príznaky úzkosti môžu zahŕňať:

 • Pretrvávajúce obavy z mnohých oblastí, ktoré sú neúmerné danej situácii
 • Premyslené plány riešenia všetkých možných najhorších scenárov
 • Vnímanie situácie alebo udalosti ako ohrozujúce, aj keď v skutočnosti nie je
 • Ťažkosti pri zvládaní neistoty
 • Nerozhodnosť a strach z nesprávneho rozhodnutia
 • Neschopnosť uvoľniť sa, pocit nepokoja a pocit napätosti
 • Ťažkosti so sústredením alebo pocit, že vynecháva myseľ alebo pamäť

Telesné príznaky môžu zahŕňať:

 • Únava
 • Problémy so spánkom
 • Svalové napätie alebo bolesti svalov
 • Chvenie, pocit šklbania
 • Nadmerné potenie
 • Nevoľnosť, hnačka alebo syndróm dráždivého čreva
 • Pocit podráždených nervov či svalov, tŕpnutie, tras

Čo je panická porucha

Panická porucha, panika alebo epizodická záchvatová úzkosť sú označenia pre častejšie záchvaty opakovaných náporov silnej úzkosti, ktoré prichádzajú náhle, nepredvídateľne a zvyčajne trvajú niekoľko minút. Tieto nápory úzkosti sa nazývajú aj panická epizóda, panický záchvat alebo panický atak

Príznaky panickej poruchy

Panická porucha nie je naviazaná alebo obmedzená na žiadnu konkrétnu situáciu či okolnosti.  Človek pri panickom ataku prežíva veľmi intenzívne negatívne pocity, najmä strach zo straty sebakontroly, že sa udeje niečo hrozné, z infarktu, zo zamdlenia a zo smrti. Tieto epizódy sa môžu vyskytnúť kedykoľvek, dokonca aj počas spánku. Panická porucha je aj typickou súčasťou agorafóbie.

Ľudia zažívajúci záchvaty paniky môžu veriť, že umierajú alebo sa zbláznia. Strach a hrôza, ktoré človek zažíva počas záchvatu paniky, nie sú primerané danej situácii a nemusia súvisieť s tým, čo sa okolo neho deje. 

Človek pri panickom záchvate prežíva veľmi intenzívne negatívne pocity. Ak sa u vás náhle vyskytnú 4 alebo viac z týchto príznakov, môže ísť záchvat paniky:

 • Náhla vysoká úzkosť s konkrétnou príčinou alebo bez príčiny
 • Búšenie srdca
 • Pocit slabosti, mdloby alebo závratov
 • Tras
 • Brnenie alebo necitlivosť v rukách a prstoch
 • Pocit hrôzy alebo blížiacej sa záhuby alebo smrti
 • Pocit potenia alebo zimnica
 • Nevoľnosť
 • Bolesť, zvieranie alebo nepríjemný pocit na hrudníku
 • Ťažkosti s dýchaním alebo dýchavičnosť
 • Pocit dusenia
 • Pocit straty kontroly
 • Pocit nereálnosti
 • Strach zo zbláznenia sa alebo straty kontroly
 • Strach zo smrti

Ako pomáhame pri úzkosti a záchvatoch paniky

Prístup a metódy pomoci v centre ALAVITA sú vhodné pri stredne ťažkých a ľahších formách úzkosti, pri ktorých sú klienti v dostatočnej miere schopní osvojiť si nové poznatky a zručnosti, potrebné na dosiahnutie trvalých pozitívnych zmien. 

S akými úzkosťami pomáhame

Najčastejšie pomáhame pri 3 typoch úzkosti:

Úzkostná porucha - typická úzkosť bez príznakov depresie či významnej apatie, obvykle je viazaná na istú oblasť života, avšak môže pretrvávať aj bez vedomých obáv z konkrétnych hrozieb.

• Úzkostná depresia - psychický stav, v ktorom sú u človeka prítomné príznaky úzkosti aj depresie súčasne, pričom žiaden z nich zreteľne neprevažuje. 

• Generalizovaná úzkosť - nadmerné pretrvávajúce obavy a úzkosti, ktoré nie sú obmedzené len na určité okolnosti života alebo prostredie. Najčastejšie ide o obavy o svoje zdravie, zdravie najbližších, o zamestnanie, financie, ale v zásade sa obavy môžu týkať čohokoľvek.

Terapeutický pobyt

V modernom pobytovom centre duševného zdravia ALAVITA obavíte originálny terapeutický program, vďaka ktorému dokážete prekonať úzkosti a paniku oveľa jednoduchšie, ako by ste mohli očakávať. Využívame jedinečnú kombináciu najúčinnejších metód a prinášame komplexnú, celostnú a veľmi efektívnu pomoc, aby dokázali úspešne zvládnuť problémy s úzkosťou a panickými záchvatmi. 

Počas komfortného pobytu v nádhernom prírodnom prostredí Liptova hlbšie pochopíte príčiny vašich úzkostí či panických atakov a naučíte sa, ako môžete nad nepríjemnými emóciami prevziať kontrolu. Osvojíte si rôzne spoľahlivé mentálne nástroje a terapeutické techniky, vďaka ktorým sa môžete stať sami sebe terapeutom, pomôcť svojej mysli zbaviť sa úzkosti či paniky a udržať si vnútornú pohodu.

Zároveň si na pobyte skvele oddýchnete, dokonale zregenerujete svoju myseľ aj telo, načerpáte novú energiu a získate motiváciu na ďalšie pozitívne zmeny vo vašom živote.

Cieľ pobytu

Cieľom pobytu je, aby ste už počas pobytu dosiahli významné zlepšenie vášho psychického stavu, zmiernenie úzkostí, prípadne účinné zvládanie záchvatov paniky. Aby ste hlbšie chápali príčiny vašej úzkosti či paniky, a súčasne si osvojili všetky dôležité poznatky a zručnosti, ktoré budete využívať na ďalšie zvyšovanie svojej psychickej pohody po návrate do bežného života.

Pre koho je vhodný

Tento terapeutický pobyt je vhodný pre racionálnych ľudí v produktívnom veku, ktorí hľadajú účinnú praktickú pomoc a trvalé zlepšenie problémov s úzkosťami a panickou poruchou. 

Obsah pobytu

Tento unikátny pobytový program vytvorili a vedú skúsení odborníci na duševné zdravie a osobnostný rozvoj, ktorí počas ich dlhoročnej praxe poskytli viac ako 12 tisic hodín terapie, koučinku a poradenstva. Pobyt vám ponúkne vyvážený pomer terapeutických aktivít a času na kvalitný odpočinok. 

Program vám ponúkne jedinečnú kombináciu osobnostného rozvoja a terapeutických aktivít. Kvalitná psychoedukácia je základom, na ktorom staviame. Porozumenie fungovaniu vlastnej mysle je kľúčovým krokom k jej efektívnemu zlepšovaniu. Vaše nové poznatky zo seminárov prepájame s tými najúčinnejšími terapeutickými metódami ako kognitívno-behaviorálna terapia (KBT), hypnoterapia a mindfulness. Tiež si prakticky osvojíte rôzne mentálne techniky na prácu s emóciami, zvládanie stresu či ľahšie zaspávanie.

Na individuálnych sedeniach sa môžete poradiť o vhodnom riešení svojich osobných problémov či životných situácií, absolvovať hypnoterapiu alebo sedenie využiť na dodatočný nácvik získaných terapeutických techník.

Samotný pobyt v našom centre má silný terapeutický vplyv a pre úspešné dosiahnutie pozitívnych zmien je veľmi podstatný. Ponúkne vám krásne a zdravé vysokohorské prostredie, pokojnú atmosféru, dokonalý odpočinok a rôzne formy režimovej terapie (pravidelný spánok, stravovanie, aktivity). Tiež vám umožní vymaniť sa z povinností každodenného života a venovať sa naplno len sebe a svojim zlepšeniam.

Čo vám pobyt prinesie

Po absolvovaní pobytu si budete schopní vedome udržiavať psychickú pohodu, prakticky sa starať o svoje duševné zdravie, zvyšovať kvalitu života a efektívne predchádzať stavom úzkosti a záchvatom paniky v budúcnosti.

recenzie

Skúsenosti klientov

faq

Časté otázky

Máte ďalšie otázky? Neváhajte nás kontaktovať, radi vám odpovieme.

Je tento pobyt vhodný aj pre mňa?

Pobyt v centre ALAVITA je pre vás vhodný, ak hľadáte aktívny spôsob ako zlepšiť svoje duševné zdravie, dosiahnuť psychickú pohodu a zvýšiť kvalitu svojho života. Nezáleží na tom, ako dlho problémy trvajú. Dôležité je najmä to, aby ste mali záujem vedome pracovať na zlepšení svojej psychiky. 

Pobyt nie je vhodný pre ľudí s ťažkými formami psychických problémov či výbuchmi hnevu, pre ľudí s významne zníženými kognitívnymi funkciami (myslenie, pozornosť, pamäť) a tiež pre tých, ktorí majú z akéhokoľvek dôvodu problém samostatne fungovať alebo tráviť čas v užšej skupine ľudí. Ak sa chcete uistiť, kontaktujte nás a využite bezplatnú telefonickú konzultáciu.

Ako prebieha pobyt vo vašom centre?

Po príchode do centra sa ubytujete, poskyneme vám harmonogram aktivít a prevedieme vás po centre. Vaše aktivity a stravovanie sú vždy naplánované tak, aby ste mali na všetko dostatok času.

Deň sa začína o 8. hodine raňajkami. Následne sa na interaktívnych seminároch venujete zaujímavým témam a zručnostiam na dosiahnutie vašich želaných zlepšení. Po obede máte vždy dlhšiu prestávku na príjemný oddych. Popoludní vás čakajú tematické prednášky, rôzne praktické aktivity alebo relaxácie, prípadne máte možnosť venovať sa voľnočasovým aktivitám. Po večeri sú ešte k dispozícii relaxačné a oddychové činnosti, ktoré po celom dni upokoja vašu myseľ. Od 22. hod je v centre nočný pokoj, aby ste mali tie najlepšie podmienky pre osviežujúci spánok. 

Ako budem tráviť voľný čas?

Je skutočne mnoho spôsobov, ako u nás tráviť voľný čas. Môžete si vychutnávať rôzne formy pasívneho odpočinku alebo si prečítať dobrú knihu z našej veľkej knižnice, zahrať si biliard alebo šípky, zacvičiť si v našom vlastnom kardio-fitku alebo stráviť príjemný čas s ostatnými klientmi, napríklad hraním spoločenských hier. V okolí centra je množstvo príležitostí na vonkajšie aktivity, náročnejšiu turistiku, nordic walking či príjemné prechádzky v nádhernej prírode. 

Je možné počas pobytu opustiť centrum?

Áno. V našom centre nie sú klienti počas dňa žiadnym spôsobom obmedzovaní. V čase voľna si môžete pokojne odskočiť do obchodu, do lekárne a podobne. Ak máte počas pobytu neodkladné povinnosti či stretnutia, môžete odísť aj na celý deň. 

Čo ak mám stravovacie obmedzenia?

K pobytu si môžete doobjednať bezlaktózovú alebo bezlepkovú diétu. Vegetariánske stravovanie je k dispozícii bez doplatku. Iné diéty alebo typy špeciálneho stravovania nie sú dostupné.

Môžem mať pri sebe mobil alebo notebook?

Áno. Mobil, notebook či smart hodinky môžete mať po celý čas na svojej izbe, prípadne si ich vziať keď idete mimo centrum. Pre zachovania súkromia ostatných klientov nie je možné mať ich pri sebe v spoločných priestoroch centra, vrátane seminárov a iných aktivít.

V akých termínoch začínajú vaše pobyty?

Pobyty v centre ALAVITA prebiehajú celoročne (okrem obdobia nižšie) a začínajú sa každý týždeň v nedeľu. Nástup je v nedeľu popoludní a ukončenie pobytu je v sobotu o 13. hodine. V prípade potreby je možné dohodnúť aj iný deň nástupu na pobyt.

Vďaka kapacite centra je obvykle možné nastúpiť už najbližšiu nedeľu, prípadne nasledujúcu. Dostupnosť termínu vám radi potvrdíme telefonicky.

Pobyt je možné rezervovať na konkrétny termín až 6 mesiacov vopred. 

V období 28. júl - 10. august 2024 pobyty neprebiehajú.

Čo ak užívam lieky na psychiku

Užívanie liekov na psychiku nie je vôbec prekážkou. V našom centre do medikamentóznej liečby nijako nezasahujeme a klienti užívajú svoje lieky tak, ako keby boli v domácom prostredí.

 

Ako si správne zvoliť trvanie pobytu?

Vhodná dĺžka pobytu je individuálna. Závisí od vášho aktuálneho stavu a tiež od želaného výsledku. Trvanie vášho pobytu vám radi odporučíme na základe informácií z telefonickej konzultácie. Neváhajte nás kontaktovať.

Je možné u vás parkovať?

Áno. Počas vášho pobytu môžete bezplatne parkovať v areáli nášho centra.

Ako zistím cenu pobytu?

Ceny našich pobytov a služieb nájdete v cenníku.

Celkovú cenu pobytu vám radi poskytneme počas telefonickej konzultácie, keď nám upresníte detaily pobytu a služieb, o ktoré máte záujem.

Neváhajte nás kontaktovať na 0944227731.

Mám záujem o pobyt. Ako mám postupovať?

Postup je veľmi jednoduchý. Zavolajte nám na číslo 0944227731 a priamo s našimi špecialistami sa o všetkom porozprávate, poradíte sa o vhodnom trvaní pobytu a získate odpovede na vaše otázky. 

V prípade záujmu len vyplníte objednávkový formulár. V ňom si zvolíte dátum začiatku pobytu, jeho trvanie a typ ubytovania. Tiež si môžete doobjednať individuálne sedenia či špeciálne stravovanie.

Pobyt v 2-lôžkovej izbe je dostupný len pre dvojice, ktoré si ho objednajú a absolvujú spoločne. 

Neváhajte a kontaktujte nás

AV zaruka

Záruka spokojnosti

Rozumieme, že zvoliť si vhodnú metódu riešenia v tak osobnej a kľúčovej oblasti života, akou je duševné zdravie, nemusí byť vôbec jednoduché, najmä ak je spôsob pomoci inovatívny a v rámci Slovenska absolútne jedinečný, tak ako v centre ALAVITA.

Veríme, že náš prístup je profesionálny a prináša klientom trvalé pozitívne zmeny. Aby ste sa o tom mohli presvedčiť sami, radi by sme vám uľahčili rozhodovanie. Preto máte u nás možnosť ukončiť váš pobyt po 3 dňoch bez udania dôvodu a my vám vrátime plnú cenu nevyužitej časti vášho pobytu.

 

Informácie o pobyte

Ďalšie informácie nájdete v sekcii Časté otázky alebo nás neváhajte kontaktovať.

pobyt

Ideálne miesto pre pozitívne zmeny

Uprostred nádhernej prírody Liptova nájdete moderné pobytové centrum s príjemnou atmosférou, ktoré vám poskytne pokoj, dokonalý komfort, absolútne súkromie a kvalitné služby, aby ste sa cítili ešte lepšie ako doma a mohli ste sa naplno venovať len sebe. 

Kontaktujte nás

Zavolajte denne v čase 9-19 hod. alebo nám napíšte.

Záujem z alavita.sk