Ako zvládnuť chorobnú žiarlivosť

Chorobná žiarlivosť
Len čo získate lásku druhého človeka, môžu sa objaviť prvé obavy. Vydrží tento vzťah? Opätuje partner či partnerka moje city? A čo ak dá prednosť niekomu inému?

Len čo získate lásku druhého človeka, môžu sa objaviť prvé obavy. Vydrží tento vzťah? Opätuje partner či partnerka moje city? A čo ak dá prednosť niekomu inému? A práve veta „Čo ak…“ dokáže vo vzťahoch narobiť najviac problémov. Vytvára priestor pre pochybnosti, neistotu a najmä žiarlivosť. Kedy je žiarlivosť ešte „v norme“ a kedy naopak by mal žiarlivec vyhľadať pomoc?

Žiarlivosť je obvykle znakom vlastnej menejcennosti

Pre žiarlivca sa objekt jeho lásky stáva neraz jediným zmyslom života. V jeho hlave sa neustále premietajú rôzne katastrofické scenáre, ktoré majú ten istý koniec: “Človek, ktorého miluje, ma opustí”. I keď si žiarlivosť väčšinu spájame s partnerským vzťahom, nemusí to byť tak. 

Ako uvádza portál Psychology Today, žiarlivosť sa môže týkať kohokoľvek. Žiarliť môže nielen partner, ale aj naše dieťa, kamarátka, či dokonca aj rodičia. Za žiarlivosťou sa ukrýva túžba vlastniť. Pramení z nízkeho sebavedomia, komplexu menejcennosti či nezvládnutých emócií, s ktorými sa žiarlivec musí naučiť pracovať. 

Človek, ktorý žiarli, bude neustále hľadať rivala v láske, pretože predstavuje potencionálnu hrozbu pre jeho vzťah. Môžeme ale v takom prípade hovoriť o skutočnej láske? Za prílišnou žiarlivosťou sa skrýva viac sebaláska ako pravá láska. Našťastie, so žiarlivosťou je možné pracovať. Dôležité je priznanie si problému a túžba zmeniť sa k lepšiemu. Ak žiarlivosť nedokážeme zvládnuť sami, je lepšie vyhľadať odbornú pomoc. 

„V žiarlivosti je viac sebalásky než lásky.“ Agatha Christie

Prečo vlastne žiarlime?

Podľa psychologičky Susan Heitler PhD., príčin môže byť viacero. Tu sú 3 najhlavnejšie z nich:

  • Projekcia: Máme sklony k flirtovaniu, zaujíma nás druhé pohlavie a máme v sebe obavy, že náš partner bude konať rovnako ako my. Mnohí ľudia, ktorí majú sami problém so žiarlivosťou, majú sklony k nevere.
  • Protekcia: Máme pocit, že musíme nášho partnera ochraňovať. Chrániť toho druhého je pre nás prirodzené, ale nemalo by to znamenať, že ho absolútne odstrihneme od okolia. Cítil by sa ako väzeň, a to nemá s láskou nič spoločné.
  • Súťaživosť: Snažíme sa ostatným dokázať, že máme toho najlepšieho partnera na svete. No vo vnútri sa bojíme, že pre nášho partnera v skutočnosti nie sme dosť dobrí.

Ako sa žiarlivosti brániť

Každá cesta k slobode od žiarlivosti začína niekoľkými malými krokmi :

  • Naučte sa dôverovať, pretože základom každého silného partnerského vzťahu je práve dostatočná dôvera.
  • Zamestnajte sa: Keď nie sme zaneprázdnení, skôr nám v hlave vznikne priestor na nepotrebné myšlienky. Preto si nájdite činnosť, pri ktorej nebudete mať čas premýšľať nad katastrofickými scenármi.
  • Naučte sa komunikovať s rešpektom a skúste popracovať na vašej vzájomnej komunikácii.

Ak žiarlivosť nezvládate poraziť sami, vyhľadajte pomoc odborníka, s ktorým dokážete seba aj svoj vzťah podstatne zlepšiť.

Zdroj: www.psychologytoday.com

Kategórie:

Miroslav Danaj
Miroslav Danaj

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Zdieľajte na